Zaniżanie wysokości odszkodowań przez firmy ubezpieczeniowe stało się już nagminną praktyką. Nierzadko uzyskane w ten sposób pieniądze nie wystarczają nawet na wykonanie rzetelnej naprawy w profesjonalnym warsztacie. Próby negocjowania w tym przedmiocie z ubezpieczycielem najczęściej kończą się niepowodzeniem. W takiej sytuacji sposobem na uzyskanie większych pieniędzy są tak zwane dopłaty do odszkodowania. Kto może z nich skorzystać i czy są one opłacalne?

Kto może skorzystać z dopłaty do odszkodowania?

Na wstępie należy zwrócić uwagę, że nie istnieją żadne prawne ograniczenia osób, które mogą wystąpić o dopłatę do odszkodowania. Ważne, by były to osoby poszkodowane, które posiadają roszczenia względem firmy ubezpieczeniowej dotyczące otrzymania zbyt niskiego świadczenia. W każdym przypadku niezbędne jest zawarcie umowy cesji wierzytelności z firmą odszkodowawczą. W tym celu poszkodowany przesyła wymagane dokumenty do pracowników, którzy następnie poddają je procedurze weryfikacji. Gdy wszystko już zostanie dokładnie sprawdzone, wówczas poszkodowany otrzymuje propozycję związaną z możliwością wypłaty świadczenia. Jeżeli zostanie ona zaakceptowana, cała suma niezwłocznie trafia na konto.

Czy to się opłaci?

Na tego typu pytania każdy powinien odpowiedzieć sobie sam, albowiem każda sytuacja jest inna. Oczekiwania poszkodowanych również są odmienne. Niemniej jednak tak zwany odkup odszkodowań ma swoje zalety, które trudno jest podważyć. Mianowicie, cała procedura jest niezwykle szybka i prosta. Nie trzeba bowiem wszczynać sprawy w sądzie, która nie dość, że trwa bardzo długo, to jeszcze jej efekt jest nieprzewidywalny, a do tego dochodzą także koszty związane z pomocą profesjonalnego pełnomocnika – adwokata bądź radcy prawnego. W przypadku sprzedaży roszczenia tego typu problemy nie występują. Poszkodowany otrzymuje pieniądze, a kwestie związane z dochodzeniem dalszych roszczeń od ubezpieczyciela spoczywają na firmie odszkodowawczej. Jest to więc bardzo interesujące rozwiązanie z punktu widzenia osób, które nie mogą lub nie chcą czekać. Dla wielu poszkodowanych samochód jest narzędziem pracy, które musi być sprawne. W takim wypadku niemal natychmiastowe uzyskanie pieniędzy pozwala na szybkie naprawienie pojazdu w sposób przywracający jego właściwości sprzed kolizji. To także możliwość zapobiegnięcia dużej utracie wartości. Pojazd naprawiony za pomocą oryginalnych częściach producenta ma nie tylko większą wartość na rynku wtórnym, ale również znacznie szybciej znajdzie nowego właściciela.

Dopłaty do odszkodowań są coraz popularniejsze. Nic dziwnego, wielu poszkodowanych ceni sobie metody szybkiego i bezproblemowego załatwienia swojej sprawy. A tak właśnie jest w przypadku odkupu odszkodowania. Poszkodowany bezzwłocznie uzyskuje świadczenie, tym samym nie musi już załatwiać jakichkolwiek formalności w firmie ubezpieczeniowej.